Home Nowe Zadania Reakcje substytucji i addycji

logowanie do serwisu

zaloguj się lub zarejestruj

Linki sponsorowane

 


Dodaj +1 z google
 
Reakcje substytucji i addycji Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 43
SłabyŚwietny 

13.2-38
Wyjaśnij, na czym polega różnica miedzy reakcjami podstawiania i przyłączania?

Odp.

Reakcje podstawiania, czyli substytucji (z chemii nieorganicznej wymiany) polegają na zastąpieniu jednego atomu lub grupy atomów innym atomem/grupą atomów. Reakcje te występują w związkach nasyconych i w arenach. W zależności od charakteru cząsteczki atakującej wyróżniamy podstawienia elektrofilowego (w przypadku związków aromatycznych), nukleofilowego (w chlorowcoalkanach), lub podstawienia rodnikowego (chlorowanie alkanów):
reakcje substytucji (podstawienia)
Reakcje przyłączania – czyli addycji obserwujemy w związkach, które posiadają wiązanie podwójne. W reakcjach przebiegających według tego mechanizmu nie wydziela się żadna inna cząsteczka, odczynnik zostaje dodany do substratu. W zależności od charakteru odczynnika rozróżniamy addycję elektrofilową (w przypadku alkanów), nukleofilową (w przypadku aldehydów i ketonów), oraz addycję rodnikową (obserwowana rzadko, np. addycja chloru na świetle do benzenu):
reakcje addycji (przyłączenia)

 

 

Copyright © 2006-2014 Chemia SOS - pomoc i korepetycje z chemii. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
WAZNE

Zapraszam do zapoznania się z nową wersją serwisu, który tymczasowo znajduje się pod adresem http://www.kursy.chemia.sos.pl. Mile widziane będą wszelkie uwagi dotyczące działania serwisu. Stara wersja serwisu raczej nie będzie już aktualizowana, a po wakacjach będzie wyłączona. Dlatego proszę rejestrować się w nowej wersji serwisu.